• Sklep stomatologiczny L-Dent Sprzęt i Materiały dla Stomatologii
  • Polska firma, 100% polski kapitał
  • Grupa Zakupowa Dentalcolor
sklep stomatologiczny serwis stomatologiczny Laboratorium pomiarowe - Testy specjalistyczne usługi z zakresu radiologii szkolenia w firmie L-Dent szkolenia w firmie L-Dent kontakt
 

 

 

Serwis sprzętu stomatologicznego

 

Montaż unitu stomatologicznego

Nowy unit stomatologiczny w gabinecie powinien zapewnić lekarzowi możliwie najlepsze warunki pracy i pracę tę ułatwić.
Dlatego warto zapoznać się z przedstawionymi poniżej informacjami dotyczącymi przygotowania gabinetu do montażu unitu, co pozwoli na jego optymalną eksploatację.

Współczesne unity stomatologiczne zawsze wymagają podłączenia do instalacji umożliwiających poprawną eksploatację i pełne wykorzystanie ich możliwości.

Niezbędna jest:

    • instalacja wody zasilającej wodociągowej,
    • instalacja odpływowa sieci kanalizacyjnej,
    • instalacja sprężonego powietrza (kompresor),
    • instalacja energii elektrycznej (1-fazowa 230 V, trójprzewodowa z przewodem ochronnym).

Jeśli unit ma być wyposażony w ssaki chirurgiczne, dodatkowo potrzebna jest:

    • instalacja ssąca pompy próżniowej
    • instalacja zasilająca pompę
    • instalacja sterująca załączaniem pompy
    • ewentualnie dodatkowy dostęp do instalacji odpływowej w zależności od miejsca ustawienia i rodzaju zastosowanej pompy

W zależności od typu unitu, miejsce na podłączenie poszczególnych przyłączy znajduje się w podstawie fotela dostarczanego z unitem lub w oddzielnej skrzynce stanowiącej integralną część unitu, dla unitów montowanych do fotela.
Jeżeli unit montowany jest bezpośrednio do podłogi np. niektóre modele Chirany, miejsce na podłączenie poszczególnych przyłączy znajduje się zwykle w podstawie bloku unitu.

Rozmieszczenie i rozmiar poszczególnych doprowadzeń zależy od typu unitu.

Znając wymiary unitu i sposób doprowadzenia poszczególnych przyłączy, można zaplanować ustawienie unitu w gabinecie, ustalić miejsce wykonania potrzebnych doprowadzeń ewentualnie przystosować istniejące instalacje do wymagań nowego unitu.

Można przy tym skorzystać z poniższych wskazówek:

    1. Ustalając ustawienie unitu w gabinecie należy uwzględnić jego wymiary przy rozłożonym fotelu wraz z zapewnieniem wolnej przestrzeni wokół unitu.
    2. Wykonanie przyłączy w miejscu sugerowanym przez producenta danego unitu zapewni właściwą estetykę zamontowanego sprzętu. Jednak dopuszczalne jest doprowadzenie energii elektrycznej i sprężonego powietrza przewodami położonym np. na podłodze.
      W przypadku unitu i fotela kotwionego do podłoża, należy zwrócić uwagę na prowadzenie przyłączy w podłodze, aby było możliwe wykonanie otworów kotwiących bez ryzyka uszkodzenia instalacji pod podłogą.
    3. Kompresor i pompę ssaków chirurgicznych, które podczas pracy są źródłem hałasu, warto umieścić w obudowie wyciszającej, jeśli będą zainstalowane w tym samym pomieszczeniu co unit lub rozważyć możliwość umieszczenia ich w oddzielnym pomieszczeniu.
    4. Po zakończonej pracy gabinetu należy odłączyć od energii elektrycznej unit, kompresor, pompę ssaków oraz zamknąć dopływ wody. Zastosowanie łatwo dostępnego wyłącznika i zaworu wody znacznie uprości wykonanie tych czynności.

Większość unitów standardowo wyposażona jest w instalację wody destylowanej do zasilania dmuchawki oraz końcówek. Jednak niektórzy producenci traktują taką instalację jako wyposażenie opcjonalne wykonywane za dodatkową opłatą.