• Sklep stomatologiczny L-Dent Sprzęt i Materiały dla Stomatologii
  • Polska firma, 100% polski kapitał
  • Grupa Zakupowa Dentalcolor
sklep stomatologiczny serwis stomatologiczny Laboratorium pomiarowe - Testy specjalistyczne usługi z zakresu radiologii szkolenia w firmie L-Dent szkolenia w firmie L-Dent kontakt
 

 

 

Serwis sprzętu stomatologicznego

 

Mikrosilniki i końcówki stomatologiczne

Kątnice turbinowe

Kątnica turbinowa (pot. turbina) jest końcówką szybkoobrotową. Jej prędkość wirowania może dochodzić do 430 tysięcy obrotów na minutę.
Turbina powinna być używana w ten sposób, aby na wiertło działały siły wzdłuż osi obrotu. Siły boczne powodują szybkie zużycie lub uszkodzenie części wirującej turbiny. Dlatego błędem jest używanie turbiny do prac protetycznych. Do zastosowań protetycznych nadają się kątnice i prostnice (dostępne również w wersji przyśpieszającej i spowalniającej).
Bardzo ważne jest ustawienie właściwego ciśnienia powietrza napędzającego turbinę. Parametr ten podaje w instrukcji obsługi każdy z producentów końcówki. Zbyt duże ciśnienie powietrza powoduje szybsze zużycie końcówki.
Turbina musi być podłączona do odpowiedniego rękawa zasilającego w unicie. Rękawem podawane jest powietrze napędzające turbinę, powietrze i woda chłodząca oraz dodatkowe media (np. przewody elektryczne do zasilania żarówki w końcówce).
Turbina od strony przyłączenia do rękawa posiada specjalne gniazdo przyłączeniowe. Gniazdo takie wykonane jest w standardzie Midwest (cztery otwory zasilające i dodatkowe styki elektryczne) albo w standardzie Borden (trzy lub dwa otwory zasilające i dodatkowe styki elektryczne). Podłączenia Midwest i Borden nie są kompatybilne. Dlatego przy zakupie nowej końcówki należy określić typ podłączenia turbiny do rękawa.
Turbina jest mocowana do rękawa poprzez dokręcenie gwintowanej tulei znajdującej się na rękawie. Taki sposób mocowania jest dość czasochłonny i niewygodny w przypadku konieczności częstej wymiany końcówek (np. do smarowania czy sterylizacji). Dlatego wielu producentów turbin opracowało dodatkowy element mocowany między turbiną a rękawem. Jest to tak zwana szybkozłączka . Szybkozłączka z jednej strony jest zakończona tradycyjnym gniazdem Midwest lub Borden do trwałego zamocowania na rękawie. Z drugiej strony szybkozłączki mocowana jest turbina poprzez wsunięcie rękojeści i zatrzaśnięcie mechanizmu mocującego. Demontaż odbywa się poprzez pociągnięcie rękojeści turbiny lub po naciśnięciu przycisków zwalniających turbinę. W tym przypadku też należy zwrócić uwagę na to, że poszczególne turbiny współpracują z określonym typem szybkozłączek.
Kolejnym elementem poprawiającym komfort użytkowania końcówek (zarówno turbin jak i kątnic) jest dodatkowe źródło światła umieszczone w końcówce. Pozwala to na dokładniejsze oświetlenie pola zabiegowego w jamie ustnej. Rękawy z dodatkowym zasilaniem źródła światła traktowane są jako opcja. Możliwa też jest wymiana starego rękawa na rękaw z dodatkowym zasilaniem.
Dla poprawnej pracy turbin bardzo ważna jest regularna i właściwa konserwacja.

Kątnice i prostnice

Kątnice i prostnice służą do opracowywania otwartej komory zęba i innych prac protetycznych. Końcówki te są urządzeniami wolnoobrotowymi (około 50 tysięcy obrotów na minutę).
Istnieją też kątnice i prostnice przyśpieszające oraz spowalniające. Podobnie jak turbina, kątnica może posiadać dodatkowe źródło światła i spray. Do napędu kątnic i prostnic wymagany jest mikrosilnik. Kątnice i prostnice są kompatybilne z każdym typem mikrosilnika.
Dla poprawnej pracy kątnic i prostnic bardzo ważna jest regularna i właściwa konserwacja.

Mikrosilniki stomatologiczne

Mikrosilniki stomatologiczne są to urządzenia do napędu kątnic i prostnic stomatologicznych.
Źródłem zasilania mikrosilnika może być sprężone powietrze (mikrosilniki powietrzne) lub prąd elektryczny (mikrosilniki elektryczne). Prędkość obrotowa mikrosilnika elektrycznego dochodzi do 40 tysięcy obrotów na minutę, a silnika pneumatycznego do 22-28 tysięcy na minutę. Przy czym prędkość w silnikach elektrycznych może być regulowana bardziej precyzyjnie niż w przypadku silników pneumatycznych.
Mikrosilnik jest instalowany do jednego z rękawów unitu. Mikrosilniki powietrzne mocuje się najczęściej za pomocą złącza Midwest lub Borden, mikrosilniki elektryczne - za pomocą specjalnego złącza właściwego dla danego producenta.
Obecnie mikrosilniki mają możliwość płynnej regulacji prędkości obrotowej (od kilkuset obrotów na minutę do wartości znamionowej) oraz zmiany kierunku wirowania.
Istnieją również modele z regulowanym początkowym momentem obrotowym.

Konserwacja

Regularna i właściwa konserwacja końcówek (turbin, kątnic i prostnic) jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę ich użytkowania i żywotność. Końcówki powinny być czyszczone i smarowane w połowie i na koniec każdej zmiany. Każdy producent końcówek oferuje zestaw produktów do czyszczenia i smarowania. Środki konserwujące są najczęściej w postaci aerozolu lub smaru stałego w odpowiednim dla danego typu końcówki aplikatorze.
Istnieją również urządzenia do automatycznego czyszczenia i konserwacji końcówek. Przydatne zwłaszcza w dużych gabinetach lub przy znacznej ilości końcówek. Urządzenie takie pozwala zaoszczędzić czas oraz optymalnie dozuje ilość środka czyszczącego i smarującego.
Wymagane też jest regularne czyszczenie otworów spray'u, które mogą się zapchać np. pyłem powstającym podczas zabiegu. Otwory te można udrożnić cienkim drucikiem, w który zaopatruje swoje końcówki większość producentów.
Zaniechanie czyszczenia i smarowania końcówek powoduje ich niewłaściwą pracę oraz szybkie zużycie mechaniczne. Końcówki takie nie podlegają naprawom gwarancyjnym.

Wszelkie informacje o utrzymaniu i konserwacji końcówek firmy Bien-Air można znaleźć na stronie www.bienair.com.