• Sklep stomatologiczny L-Dent Sprzęt i Materiały dla Stomatologii
  • Polska firma, 100% polski kapitał
  • Grupa Zakupowa Dentalcolor
sklep stomatologiczny serwis stomatologiczny Laboratorium pomiarowe - Testy specjalistyczne usługi z zakresu radiologii szkolenia w firmie L-Dent szkolenia w firmie L-Dent kontakt
 

 

 

Serwis sprzętu stomatologicznego

 

Sprężarki (kompresory) w stomatologii

Sprężone powietrze wytwarzane przez kompresor jest, obok energii elektrycznej, zasadniczym medium umożliwiającym działanie unitu stomatologicznego. Sprężonym powietrzem napędzane są turbiny i mikrosilniki powietrzne, zasilana jest strzykawko-dmuchawka oraz układ chłodzenia i spray'u w końcówkach. Dlatego bardzo ważna jest przy tym czystość powietrza zasilającego (brak wilgoci i innych zanieczyszczeń)

Obecnie do zasilania urządzeń stomatologicznych sprężonym powietrzem używane są wyłącznie kompresory bezolejowe (ang. oilless compressor) .

Ciśnienie dostarczanego sprężonego powietrza powinno zawierać się w granicach 5-8 bar.

Wydajność źródła sprężonego powietrza na jeden unit wynosi co najmniej 60 litrów na minutę przy ciśnieniu 5 bar (niektóre unity wymagają większej wydajności).

Zatem w gabinecie wielostanowiskowym potrzebne jest urządzenie o wydajności odpowiednio większej. Rozwiązaniem w tym przypadku może być jeden duży kompresor o wymaganej wydajności. Można też zastosować np. dwie mniejsze sprężarki.

Kompresory stanowią źródło hałasu. Dlatego wygodnie jest umieścić je w oddzielnym pomieszczeniu. Większość producentów oferuje też obudowy wyciszające, umożliwiające montaż kompresora w gabinecie.

Każda sprężarka posiada zbiornik powietrza , który również decyduje o gabarytach urządzenia. Spotykane są zbiorniki o pojemności 5 litrów, 10, 20 i większe.

Bardzo ważna jest właściwa eksploatacja kompresorów.

Powietrze zasysane przez sprężarkę nie może być zapylone. Należy okresowo wymieniać filtr powietrza.  

Podczas pracy sprężarki powstają skropliny (wskutek zmian ciśnienia i różnicy temperatur). Gromadzą się one zarówno w zbiorniku powietrza jak i w instalacji zasilającej unit. Każdy kompresor posiada zawór spustowy w zbiorniku powietrza. Należy go okresowo otwierać i usuwać nadmiar skroplin. Nieusuwane skropliny gromadzą sie w zbiorniku powietrza, co powoduje zmniejszenie jego pojemności, a przez to częste załączanie kompresora prowadzące do jego szybszego zużycia. Zawilgocone sprężone powietrze bardzo niekorzystnie wpływa na żywotność końcówek Elementami polepszającymi jakość powietrza dostarczanego do unitu są odwadniacze (montowane z obu stron instalacji powietrznej: przy kompresorze i przy doprowadzeniu przyłączy do unitu) oraz osuszacze powietrza.

Zasilanie kompresora najczęściej z sieci 230 V z bolcem ochronnym. Kompresory o znacznej wydajności wymagają zasilania trójfazowego 400 V.

Instalacja powietrzna, w zależności od odległości i miejsca ustawienia kompresora, może być wykonana z przewodów elastycznych lub z rur sztywnych prowadzonych pod podłogą lub na wierzchu.